YYÖS

Konuşmacılarımız

Konuşmacılarımıza buradan göz atabilirsiniz. Yeni duyurduğumuz isimleri öğrenmek için sitemizi güncel olarak takip edin.

Oğuz Taşkent

Açılış Oturumu
Yapay Zekanın Eğitimin Geleceğine Katkısı, Felsefesi ve Etiği

Oğuz Taşkent

1966 – İzmir doğumlu. Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. 9 Eylül Üniversitesi Elektronik Mühendisliği eğitiminin ardından Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. Bilişim teknolojileri alanında Türkiye’ nin tanınmış şirketlerinin kuruculuğunu ve/veya yöneticiliğini yapmıştır. 24 yıl boyunca Türkiye Bilişim Sektörünün gelişmesine ve Türkiye’ de Bilgi Çağı yeteneklerinin yetişmesine katkı sağlamaya çalışmıştır. 2013 yılından bu yana da yapay zeka destekli yeni nesil öğrenme uygulamaları ve platformları geliştiren TalentCLB A.Ş.’ de kurucu ortak ve yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir.

Batuhan Arslan

Açılış Oturumu
Yapay Zekanın Eğitimin Geleceğine Katkısı, Felsefesi ve Etiği

Batuhan Arslan

Merhaba, adım Batuhan Arslan, 2014 yılında İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi’nden mezun oldum ve ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitimime başladım. Ancak, ilgimin ve tutkumun daha farklı bir alana yöneldiğini fark ettim ve 2016’da Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne geçiş yaparak bu alanda eğitimimi tamamladım.

Mezuniyetimin ardından, teknoloji dünyasında kendimi buldum ve 2021’de Türkiye’nin önde gelen yazılım şirketlerinden Mindbehind’da Conversational AI Designer olarak kariyerime başladım. Burada edindiğim deneyimlerle birlikte yapay zeka, yazılım, müşteri ilişkileri yönetimi ve dijital pazarlama alanlarında uzmanlaşmaya başladım.

Kariyerimde bir dönüm noktası, 2023 yılında Türkiye’nin en önemli yazılım şirketlerinden biri olan Insider’ın Mindbehind’ı satın almasıyla yaşandı. Insider’da Customer Success Manager olarak görevimi sürdürdüm ve bu süreçte şirketin müşteri odaklı yaklaşımına katkıda bulunarak başarılı projelere imza attım.

Prof. Dr. Yusuf Baran

Kapanış Oturumu
Bir Liderin İnşası

Prof. Dr. Yusuf Baran

Prof. Dr. Yusuf Baran, 11 Aralık 1977de doğdu.

1998 yılında Dicle Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Biyoloji Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek Lisans derecesini 2002 ve Doktora derecesini 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden aldı. Doktora çalışmaları esnasında aldığı NATO bursu ile ABD, Medical University of South Carolina’da misafir araştırmacı olarak çalıştı (2005 Temmuz-2006 Temmuz).

Prof. Dr. Yusuf Baran’ın çeşitli kurumlar tarafından desteklenen 40’ın üzerinde bilimsel araştırma projesi, 500’ün üzerinde bilimsel eseri ve Kanser Moleküler Biyolojisi kitabı bulunmaktadır.

Bilim, teknoloji, diplomasi konulu ulusal ve uluslararası toplantı/ kongre/ forumlarda 700’ün üzerinde konferans verdi.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, Dünya Bilim Forumu, Bakü Forumu, Dünya Ekonomik Forumu, Dünya Yaşam Bilimleri Forumu, Bilim Diplomasisi, Bilim Liderliği, Küresel İnovasyon Zirvesi, Küresel Yükseköğretim Zirvesi, G20 Araştırma ve Dijital Bakanları Zirvesi gibi çok önemli toplantılara davet edildi, konferanslar verdi ve katılım sağladı.

Dr. Baran’ın ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından verilmiş 100’ün üzerinde ödülü bulunmaktadır.

Bu ödüllerden bazıları;

2007 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden doktora tezi ile “Yılın Tezi Ödülü”,

2010 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nden “Yılın Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”,

2013 yılında, Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl tüm dünyadan “akademik mükemmeliyet, topluma hizmet ve bilim ile dünyayı değiştirme potansiyeli” bulunan 40 yaşın altındaki 40 lider genç bilim insanına verdiği “Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü”,

2014 Yılında Bilim Kahramanları Derneği’nden “Yılın Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”,

2014 yılında Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nden “Bilimsel Önderlik Alanında Türkiye’nin en Başarılı İnsanı Ödülü”,

2015 yılında, Dünya Bilimler Akademisi’nin tüm dünyadan seçtiği 40 yaş altı 25 genç bilim insanına verilen “Genç Üyelik Onuru”,

2016 yılında Deneysel Hematoloji Derneği’nden “Yılın Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”,

2016 yılında, Dünya Bilimler Akademisi ve Amerika Bilimin İlerletilmesi Organizasyonu’nun tüm dünyadan seçtiği 30 kişiden biri olarak “Bilim ve Diplomasi Programı”na seçilim onuru”,

2017 yılında Türk Eczacılık Akademisi’nden “Bilim Teşvik Ödülü”,

2018 yılında, Amerika Bilimin İlerletilmesi Organizasyonu’nun tüm dünyadan seçtiği 28 kişiden biri olarak “Bilim Diplomasisi ve Liderlik Programı”na seçilim onuru,

2021 yılında Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleri kapsamında “Yılın Bilim Lideri Ödülü”,

2021 yılında Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, Öğrenci Temsilciler Konseyi ve Hacettepe Üniversitesinin önde gelen, geniş bir öğrenci kitlesine hitap eden 9 öğrenci topluluğu tarafından düzenlenen “Kristal Geyik Ödülleri” kapsamında “2021 Onur Ödülü”

2021 Ege Kalkınma Derneği’nden “İnovatif ve Girişimci Akademik Lider Ödülü”,

 

2023 yılında bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından yapılan öğrenci memnuniyet araştırmasında Türkiye Birincilik Ödülü,

2023 yılında bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından yapılan öğrenci memnuniyet araştırması Rektör Performansı Değerlendirme Kategorisi “Altın Ödülü”,

2023 yılında Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonundan “2023 Eğitim Ödülü”dür.

Prof. Dr. Yusuf Baran, son olarak 2023 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kurulan Dünya Bilimler Akademisi’nin tüm dünyadan beş kişiye verdiği bölgesel ödüller kapsamında “Bilim Diplomasi Ödülü”nü almıştır.

2024 yılında Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleri kapsamında “Yılın Girişimci Lideri Ödülü”,

Dr. Baran, 28 Kasım 2018 tarihi itibariyle İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü ve İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Dr. Baran ayrıca 21 Haziran 2022 tarihinden itibaren Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulu Üyesi, 27 Nisan 2023 tarihinden itibaren ise Bilişim Vadisi AŞ Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Yusuf Baran’ın çalışma alanları bilim ve teknoloji politikaları ve bilim diplomasisi üzerine yoğunlaşmaktadır.

Arzu Özçetin / Mind Academy

Eğitim Yöneticileri Özel Oturumu
Gelişim için Değişim Liderliği

Arzu Özçetin

Orta ve lise öğrenimini Üsküdar Amerikan Lisesi’nde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi yüksek lisansı yapmıştır.

Londra’da Principals’ Training Center’da 4 yıllık eğitim yöneticiliği sertifika programını tamamlamış ve ‘Uluslararası Eğitim Liderliği’ sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Vakıf Üniversitelerinde yürüttüğü okutmanlık görevlerinin ardından 2000-2016 yılları arasında İstanbul’da özel bir okulda yöneticilik yapmıştır.

​2016 yılında Mind Academy ve ardından 2017 yılında PTC Türkiye’nin kuruculuğunu yapmış ve  halen  eğitim kurumları için kurumsal ve mesleki gelişime yönelik eğitimler tasarlamakta,  kurumsal danışmanlık yapmakta ve PTC Türkiye sertifika programlarını yürütmektedir.  Çalışma alanları arasında kurumsal misyon-vizyon oluşturma, okul kültürü ve okullarda yetenek yönetimi konuları yer alır.

Aynı zamanda Sabancı Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Doç. Dr. Dikmen Yakalı

Tema Özel Oturumu
Yapay Zeka, Eğitim ve İnsanı Yeniden Tasarlamak

Doç. Dr. Dikmen Yakalı

Dikmen Yakalı, liseyi İzmir Türk Koleji’nde bitirdikten sonra, lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları; yüksek lisansını yine Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden almıştır. Doktorasını İngiltere Birmingham Üniversitesi’nde, Kültürel Çalışmalar ve Sosyoloji alanında tamamlamıştır. Doçentliğini İletişim Çalışmaları alanından aldıktan sonra tekrar İngiltere’ye gitmiş; bu defa Oxford Üniversitesi’nde araştırmacı olarak görev yapmıştır. 2022 yılından beri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Genel Kültür Dersleri Bölümü’nde öğretim üyesi ve Kurumsal İlişkilerden sorumlu Rektör danışmanı olarak çalışmaktadır. Araştırma alanları anlatısal kimlik, toplumsal cinsiyet ve medya; kişilerarası ilişkiler ve göç çalışmalarıdır.

YYÖS

Sponsorlarımız

Seminerimize katkılarından dolayı sponsorlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

1

Mekan ve İkram Sponsoru

3

Ana Sponsor

Edusisco

Katkılarıyla

7

Katkılarıyla

1

Katkılarıyla

Sadık Uygun

Katkılarıyla

Okulyapı

Katkılarıyla

Parent Wiser

Katkılarıyla

2

Katkılarıyla

3

Katkılarıyla